Musaka to klasyczne danie kuchni greckiej i bałkańskiej. U nas z soczewicą zamiast mięsa i do tego z wegańskim beszamelem na bazie migdałów.
Ci z Was, którzy śledzą naszego bloga od dłuższego czasu pewnie zorientowali się już, że jesteśmy fanami bakłażanów. Musaka to jedno z naszych ulubionych dań z tym warzywem w roli głównej, choć nigdzie nie jest powiedziane, że musaka musi być z bakłażanem. Na Bałkanach równie popularna jest wersja z cukinią. My upodobaliśmy sobie szczególnie wariację z ziemniaczanym spodem i farszem doprawionym na modłę bułgarską czyli świeżym koperkiem i natką pietruszki.
Musaka najczęściej kojarzona jest z kuchnią grecką, ewentualnie bułgarską. Sama potrawa pochodzi jednak z Turcji, a jej nazwa wywodzi się z języka arabskiego. Co ciekawe w samej Turcji nie jest to warstwowa zapiekanka, a raczej danie jednogarnkowe, w którym wszystkie składniki są ze sobą wymieszane.
Tradycyjnie ziemniaki i bakłażana smaży się najpierw na oleju lub oliwie. Żeby było choć trochę zdrowiej i przede wszystkim żeby było mniej roboty pieczemy je w piekarniku.
Koperek to potoczna nazwa młodych liści kopru ogrodowego. Pochodzi on z Bliskiego Wschodu, a w Europie uprawiany jest już od starożytności. Obecnie nie występuje już w stanie dzikim. Koper jest doskonałym źródłem witamin A i C, poza tym zawiera też witaminy D, E, K , H i z grupy B. Jest bogaty w mikroelementy, w szczególności w wapń i żelazo. Napar działa uspokajająco, poprawia trawienie i lekko obniża ciśnienie krwi. Suszony traci wiele ze swego aromatu, świetnie natomiast przechowuje się w zamrażarce.
Składniki
Wegański beszamel
- garść obranych migdałów
- ½ szklanki wody
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżka mąki
- 1 łyżeczka płatków drożdżowych
- 1 szklanka bulionu
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- ¼ łyżeczki soli
- szczypta utartej gałki muszkatołowej
Musaka
- 4 średniej wielkości ziemniaki
- 1 bakłażan
- 200 g brązowej lub czarnej soczewicy (może być i zielona, unikajcie czerwonej bo rozgotowuje się na papkę, a tego nie chcemy)
- 1 szklanka naszego sosu pomidorowego
- garść posiekanego koperku
- garść posiekanej natki pietruszki
- ½ łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
- ¼ łyżeczki soli
- pomidor pokrojony w plastry
Sposób przyrządzania
Wegański beszamel
- Obrać migdały. Żeby zrobić to bez problemu trzeba je zalać wrzątkiem i moczyć przez kilka minut, a następnie odcedzić na sicie. Skóra zejdzie z nich wtedy bez problemu.
- Obrane migdały zmiksować w blenderze z ½ szklanki wody.
- Na patelni lub w rondlu z grubym dnem rozgrzać oliwę.
- Do oliwy dodać mąkę i płatki drożdżowe. Dokładnie wymieszać, chwilę smażyć cały czas mieszając, a następnie zdjąć z ognia.
- Powoli wlewać wystudzony bulion cały czas mieszając, tak by wszystko było dokładnie ze sobą wymieszane.
- Postawić z powrotem na kuchence. Gotować na małym ogniu, cały czas mieszając, aż powstanie gładka emulsja o konsystencji gęstej śmietany.
- Na koniec dodać zmiksowane migdały, doprawić sokiem z cytryny, solą oraz gałką muszkatołową i dokładnie wszystko wymieszać.
Musaka
- Bakłażana pokroić w plastry grubości małego palca i moczyć w osolonej wodzie przez min. 15 minut.
- Ziemniaki obrać i pokroić w plastry grubości małego palca.
- Bakłażany i ziemniaki ułożyć na blachach wyłożonych papierem do pieczenia, posmarować oliwą i piec w piekarniku nagrzanym do 220°C aż będą miękkie i lekko zrumienione. Bakłażany trochę krócej niż ziemniaki, ok. 15-20 minut.
- Soczewicę ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu, odcedzić, wymieszać z sosem pomidorowym i posiekanym koperkiem oraz natką pietruszki. Doprawić solą i pieprzem.
- Naczynie do zapiekania (my używamy tortownicy) posmarować oliwą. Na spodzie ułożyć na zakładkę ziemniaki, na nich farsz pomidorowo-soczewicowy, a na wierzchu, też na zakładkę, bakłażana. Polać całość beszamelem.
- Piec w piekarniku nagrzanym do 200°C aż beszamel lekko się zetnie i zarumieni. Na kilka minut przed końcem pieczenia na wierzchu ułożyć plastry pomidora.
Podawać z grzankami.