Nasza zupa ogórkowa jest wyjątkowa, robiona na prawdziwym soku spod ogórków i porządnym bulionie, z dodatkiem ziemniaków i ogórków kiszonych. Nic poza tym w niej nie znajdziecie. 🙂 Jest pyszna, lekko kwaskowa, a do tego doskonale wzmacnia jesienną i zimową porą.
Kluczem do zupy ogórkowej są dobre ogórki. Muszą być dobrze ukiszone, twarde i chrupiące. Niełatwo dziś takie dostać. My kupujemy u „naszego pana” na targu, który kisi je jak to niegdyś bywało w prawdziwej, dębowej beczce. U niego też zwykle zaopatrujemy się w wodę spod ogórków. Sklepowe też dają radę tylko trzeba trafić na te prawdziwie kiszone, zalane sokiem spod kiszenia, a nie ordynarną solanką.
Woda spod ogórków kiszonych bogata jest w witaminy: A, z grupy B i C. Proces kiszenia powoduje, że zarówno woda jak i ogórki są bogate w probiotyki czyli bakterie kwasu mlekowego. Bakterie te pomagają w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej co ma pozytywny wpływ na mikroflorę jelitową, niwelując stany zapalne. Woda spod ogórków podobnie jak same ogórki bogata jest w potas, wapń, magnez, żelazo, cynk i fosfor. Dzięki swoim właściwościom poprawia odporność i wydajność organizmu oraz przyspiesza przemianę materii.
Składniki
- 1½ l bulionu warzywnego
- ¾ szklanki soku spod ogórków (można trochę mniej lub trochę więcej w zależności od tego jaką kwasowość chcemy uzyskać)
- 1 łyżka oliwy
- 2-3 ogórki kiszone utarte na tarce o grubych oczkach*
- 2-3 ziemniaki pokrojone w kostkę*
- ½ szklanki wegańskiego zamiennika śmietany (przepis podaliśmy we wpisie o solance grzybowej)
* ilość warzyw zależy od tego czy lubimy zupy wodniste czy takie, że łyżka staje
Sposób przygotowania
- Obrane ziemniaki pokroić w kostkę, ugotować w bulionie.
- Dodać sok spod ogórków, doprowadzić do wrzenia.
- W tym czasie ogórki zetrzeć na tarce na grubych oczkach, podsmażyć na oliwie ok. 1 minutę, dodać do zupy.
- Posolić i popieprzyć do smaku.
- Zagęścić śmietaną.
Zupa ogórkowa najlepiej smakuje z tradycyjnym chlebem regionalnym.