Smażone warzywa w pomidorach i pilaw z orzo to tureckie potrawy, które regularnie goszczą na naszym stole. Zapraszamy więc do kolejnej podróży nad Bosfor.
Pilaw z orzo, czyli ryż z drobnym makronem ugotowany w bulionie jada się w Turcji praktycznie do wszystkiego. Jest to najczęściej spotykany dodatek do innych potraw, który dostępny jest w praktycznie wszystkich restauracjach. Smażone warzywa w pomidorach to natomiast nasza zweganizowana wariacja na temat tavy, czyli wszelkiej maści mięsno-warzywnych dań z patelni.
Nie jest to może danie dla osób odchudzających się, ale raz na jakiś czas można sobie zafundować taką kaloryczną bombę. Można oczywiście odpuścić sobie smażenie ziemniaków i po prostu je obgotować. Postępując w ten sposób pozbawimy jednak tę potrawę jej niepowtarzalnego smaku, gdyż smażenie ziemniaków wydobywa z nich charakterystyczną słodycz, której nie da się w żaden inny sposób podrobić.
Pomidor to kolejne warzywo, które trafiło do Europy po odkryciu Ameryki przez Kolumba. Pochodzi najprawdopodobniej z Ameryki Środkowej. Początkowo traktowano pomidory jako odmianę znanych w Europie bakłażanów, z którymi są blisko spokrewnione. Hiszpanie rozpowszechnili je w całym swoim imperium kolonialnym, m.in. na Filipinach skąd dotarły do Azji. Co ciekawe, choć są jednym z filarów kuchni bliskowschodniej trafiły tam dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku za sprawą Brytyjczyków. Pomidory bogate są w likopen, przeciwutleniacz o działaniu przeciwnowotworowym, szczególnie skuteczny w przypadku raka prostaty. Są też doskonałym źródłem mikroelementów, głównie potasu, fosforu, magnezu i wapnia oraz witamin C, A, z grupy B oraz PP. Uwaga, niedojrzałe pomidory oraz ich liście i łodygi zawierają toksyczne dla człowieka substancje – solaninę i tomatynę, które mogą powodować zatrucia pokarmowe.
Składniki
Pilaw z orzo
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżka orzo
- 1 szklanka ryżu
- 1,5 szklanki bulionu
Smażone warzywa w pomidorach
- olej do smażenia ziemniaków
- oliwa do obtoczenia bakłażanów
- 2 łyżki oliwy do przygotowania sosu
- 2 średnie bakłażany (ok. 0,7 kg)
- 4 średnie ziemniaki (ok. 0,7 kg)
- 1 duża cebula, posiekana
- 3-4 ząbki czosnku, posiekane
- 2 szklanki domowego przecieru pomidorowego lub puszka posiekanych pomidorów (w sezonie oczywiście świeże pomidory, tak ze 4 dorodne sztuki)
- 1 łyżeczka soku z cytryny lub octu winnego
- 1 łyżeczka cukru
- 2 upieczone i obrane ze skóry papryki, pokrojone w spore paski
- sól, pieprz i płatki chili do smaku (my używamy tureckiej papryki pul biber)
- natka pietruszki do przybrania
Sposób przyżądzania
Pilaw z orzo
- W garnku z grubym dnem rozgrzać oliwę, a następnie dodać orzo.
- Gdy orzo lekko się zrumieni wsypać ryż i smażyć cały czas mieszając, aż stanie się biały i lekko szklisty.
- Wlać bulion, doprowadzić do wrzenia, a następnie przykryć, zmniejszyć ogień do minimum i gotować ok. 10 minut aż ryż wchłonie całą wodę. Nie mieszać w trakcie gotowania!
- Zdjąć z ognia, zamieszać i odstawić pod przykryciem na kolejne 5-10 minut żeby pilaw doszedł.
Smażone warzywa w pomidorach
- Bakłażany pokroić w plastry i moczyć w osolonej wodzie przez kilkanaście minut. Odcedzić. O tym po co się to robi pisaliśmy we wpisie Sebze güveç. Turecki orgazm podniebienia
- Plastry bakłażanów obtoczyć w oliwie i smażyć na średnim ogniu na dwie strony aż będą rumiane. Wyłożyć na ręcznik papierowy, wystudzić i pokroić w ćwiartki.
- Ziemniaki obrać i pokroić w cienkie półplasterki, a następnie usmażyć na złoto. Najwygodniej będzie to zrobić na głębokim tłuszczu, ale można je też smażyć w mniejszej ilości oleju. Trzeba wtedy pilnować, żeby były równomiernie zrumienione z obu stron. Wyłożyć na papierowy ręcznik by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
- Na dużej patelni (my używamy woka) rozgrzać dwie łyżki oliwy.
- Dodać cebulę, lekko posolić i smażyć aż cebula się zeszkli.
- Następnie dodać posiekany czosnek i smażyć chwilę ciągle mieszając aż straci swój surowy zapach.
- Dodać pomidory, sok z cytryny i cukier. Gotować kilka minut na średnim ogniu.
- Następnie dodać bakłażany, ziemniaki i pieczoną paprykę. O tym jak piec paprykę pisaliśmy we wpisie Przygotowania do zimy. Odc. I – ajwar, kiopolu i mrożenie pieczonej papryki.
- Wymieszać, zagotować, doprawić do smaku solą, pieprzem i płatkami chili.
Podawać posypane natką pietruszki w towarzystwie pilawu i ulubionej sałaty.