Na finiszu wakacji. Śródziemnomorska fasolka szparagowa z ziemniakami

Fasolka szparagowa to u nas dość konfliktowe warzywo. Ania uwielbia ją pod każdą postacią. Ja natomiast nie bardzo toleruję ją w tradycyjnej polskiej odsłonie, ugotowaną i podaną z bułką tartą. Zresztą mało co toleruję w tej postaci. 😉 W małych ilościach akceptowalna była dla mnie w połączeniu z innymi warzywami w jakiejś azjatyckiej odsłonie. Do czasu aż natchniony jej nazwą spróbowałem ją przyrządzić tak jak zazwyczaj robimy zielone szparagi. Duszona na oliwie, z sokiem z cytryny, doprawiona czosnkiem i świeżo zmielonym pieprzem nabiera zupełnie nowego wymiaru. 🙂

Sezon na szparagi pokrywa się z tym na młode ziemniaki. Niestety sezon na fasolkę już nie, trzeba więc poradzić sobie ze starymi. Przygotowane na śródziemnomorską modłę doskonale komponują się z fasolką zrobioną w tym samym klimacie, a i ze szparagami dały by radę. Zresztą ze wszystkim dają radę. Są po prostu pyszne. 🙂

Oliwa to oczywiście olej z oliwek, które w basenie Morza Śródziemnego zbierane były już w neolicie, czyli jakieś 10 tys. lat temu! Udomowione zostały na terenie Azji Mniejszej jakieś 2000 lat później. Oliwa zawiera kwas oleinowy pomocny w profilaktyce miażdżycy, chorób serca, cukrzycy i nadciśnienia. Oliwa reguluje także poziom cholesterolu oraz krzepliwość krwi. Badania potwierdzają także jej korzystne działanie antynowotworowe oraz w profilaktyce choroby Alzheimera. Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje oliwy:

  1. Extra vergin (ang. virgin) – z pierwszego tłoczenia w temperaturze pokojowej. Najbardziej wartościowa i najsmaczniejsza. Także najczęściej podrabiana! Wg. niektórych źródeł nawet 70% oliwy extra vergin trafiającej na rynek to w mniejszym lub większym stopniu podróbki. Zazwyczaj miesza się oliwę z pierwszego tłoczenia z innymi rodzajami lub o zgrozo dodaje inne oleje roślinne. Warto więc kupować oliwę extra vergin ze sprawdzonych źródeł. Najlepiej tą pochodzącą z małych rodzinnych plantacji i tłoczni lub z certyfikatem EKO / BIO. 
  2. Vergin (ang. virgin) – także z pierwszego tłoczenia na zimno jednak gorszej jakości niż extra vergin.
  3. Rafinowana, czyli oczyszczona oliwa vergin, która ze względu na swoją niższą jakość nie nadaje się do sprzedaży w pierwotnej postaci.
  4. Oliwa z wytłoczyn – produkowana z tego co zostało po wyrobie oliw vergin. Rafinowana i praktycznie pozbawiona charakterystycznego smaku i aromatu. Ma wyższy punkt dymienia przez co można jej używać do smażenia w wyższej temperaturze.

Składniki:

Fasolka szparagowa

  • 250 g zielonej fasolki szparagowej
  • 2 łyżki oliwy
  • sok z połowy cytryny
  • szczypta cukru
  • szczypta soli
  • ½ szklanki wody
  • 1-2 posiekane ząbki czosnku
  • świeżo zmielony pieprz do smaku
  • garść płatków migdałowych albo po prostu obranych ze skórki i posiekanych migdałów

Ziemniaki

  • 4 ziemniaki pokrojone w dużą kostkę (np. na osiem części), obrane i ugotowane w osolonej wodzie
  • 3 łyżki oliwy
  • 1 cebula pokrojona w kwadraty wielkości dużego znaczka pocztowego
  • szczypta soli
  • łyżeczka płatków chili (najbardziej lubimy słodką, lekko pikantną turecką paprykę pul biber)
  • posiekana natka koperku (najlepiej fenkułu – kopru włoskiego, który ma lekko anyżkowy aromat)

Sposób przyrządzania:

Fasolka szparagowa

  1. Fasolkę umyć, obciąć końcówki i przekroić na pół.
  2. Płatki migdałowe delikatnie podprażyć na patelni. Odstawić na bok.
  3. Na patelni rozgrzać oliwę.
  4. Dodać fasolkę, zamieszać i chwilę smażyć.
  5. Dodać sok z cytryny, cukier, sól, wymieszać i odparować.
  6. Dodać wodę i dusić pod przykryciem na małym ogniu aż fasolka będzie prawie gotowa – ok. 15-20 minut.*
  7. Dodać czosnek i pieprz. Wymieszać i dusić jeszcze chwilę (bez przykrycia) aż cały płyn odparuje.
  8. Podawać posypane podprażonymi płatkami migdałowymi.

* Jeżeli chcemy przyspieszyć i lepiej kontrolować to co dzieje się na patelni lub przygotowujemy większą ilość fasolkę można wcześniej zblanszować, czyli na kilka minut wrzucić do garnka z gotującą się osoloną wodą z dodatkiem odrobiny cukru i octu winnego.  Wtedy podczas przygotowywania potrawy trzeba dodać mniej wody i dusić dosłownie kilka minut.

Ziemniaki

  1. Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie.
  2. Na patelni rozgrzać oliwę, dodać cebulę, posolić i poddusić.
  3. Dodać ugotowane ziemniaki, dokładnie wszystko wymieszać i chwilę smażyć mieszając co jakiś czas aż ziemniaki lekko się zrumienią.
  4. Dodać płatki chili i dokładnie wymieszać.
  5. Podawać posypane natką koperku.

Do pełni szczęścia brakuje już tylko jakiejś sałaty. W lodówce mieliśmy akurat młody szpinak i sałatę lodową, a balkon obrodził w żółte i czerwone pomidory koraliki. To wszystko wylądowało więc na talerzu obficie polane delikatną turecką oliwą i syropem z granatów.

Fasolka szparagowa, ziemniaki i sałata z koralikami oraz syropem z granatów

Sałata lodowa, młody szpinak oraz pomidory koraliki obficie polane oliwą i syropem z granatów.