Oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kuchni tureckiej i to bynajmniej nie pod postacią wszędobylskich wyrobów kebabopodobnych. Swoje bogactwo kulinarne Turcja zawdzięcza swojej burzliwej historii. Olbrzymie Imperium Osmańskie sięgało przecież od Węgier na północy, po Sudan na południu i od Adriatyku na zachodzie po Persję na wschodzie. Jednym z naszych ulubionych dań, które jest w zasadzie kwintesencją kuchni tureckiej jest sebze güveç, rodzaj warzywnej zapiekanki.
Tradycyjnie przygotowuje się ją w glinianych naczyniach, czyli właśnie güveçach. W nich też serwuje się potrawę. W domowych warunkach najwygodniej jest ją przyrządzić w tzw. garnku rzymskim lub jakimkolwiek innym naczyniu do zapiekania, najlepiej takim o grubych ściankach.
Warzywem uwielbianym przez Turków jest bakłażan. Żeby w pełni cieszyć się smakiem tego cudownego warzywa trzeba najpierw je odpowiednio przygotować. Najlepiej jest to zrobić właśnie tak jak robi się to w Anatolii. Bakłażana należy pokroić i zostawić w dobrze osolonej wodzie na kilkanaście minut a następnie odcedzić. Sól wyciągnie z niego gorzkawy, brązowy sok, który psuje jego aksamitny smak. Szkoda, że w większości polskich knajp nikt tego zabiegu nie stosuje i przez to wiele osób zraża się do oberżyny.
Bakłażan zwany niegdyś gruszką miłości jest ponoć afrodyzjakiem. Jest też doskonałym źródłem błonnika oraz potasu, wapnia i magnezu.
Składniki:
- 2 bakłażany pokrojone w ćwierćplasterki grubości małego palca *
- 3 marchewki pokrojone w plasterki *
- 3 ziemniaki pokrojone w półplasterki *
- 4 małe pomidory pokrojone w ósemki *
- 1 papryka pokrojona w kwadraty wielkości znaczka pocztowego *
- 2 cebule pokrojone w grube ćwierćplasterki *
- 1 posiekany pęczek natki pietruszki
- 4 posiekane ząbki czosnku
- 1½ łyżeczki soli
- 1 łyżeczka ostrej papryki (najlepiej tureckiej Antep isot)
- 6 łyżek oliwy
- ½ szklanki wody
* chodzi o to żeby te wszystkie warzywa były pokrojone na kawałki mniej więcej tej samej wielkości
Sposób przyrządzania:
- Bakłażany moczyć w osolonej wodzie przez kilkanaście minut. Odcedzić.
- Do naczynia, w którym będziemy piec potrawę wlać 3 łyżki oliwy.
- Warstwami ułożyć warzywa w kolejności podanej w liście składników.
- Posypać natką, czosnkiem i przyprawami. Polać resztą oliwy i podlać wodą.
- Naczynie przykryć i włożyć do piekarnika nagrzanego do 200°C.
- Gdy warzywa puszczą wodę i będą już w połowie ugotowane odkryć naczynie, zmniejszyć trochę temperaturę i piec aż będą miękkie i płyn w większości odparuje.
Güveç najlepiej smakuje z białym pieczywem, ryżem lub bulgurem. Doskonale komponuje się z cacıkiem w Polsce znanym pod grecką nazwą tzatziki. Jak go zrobić? To proste! Ogórka należy obrać ze skóry, pokroić w kostkę, dodać gęstego jogurtu, przeciśnięty przez praskę czosnek, łyżkę oliwy, sól, pieprz, kilka listków mięty i dużo świeżego koperku. Smacznego albo jakby powiedzieli Turcy – afiyet olsun! 🙂