A na kolację makaron z pesto

Od jakiegoś czasu, gdy tylko któreś z nas spojrzy w kierunku donicy z bazylią mówi, że musimy zrobić pesto. Często na kolację jadamy makaron i dzisiaj, w końcu padło na ten włoski smakołyk. Jako że w polskich realiach orzeszki piniowe tradycyjnie używane do wyrobu pesto są po prostu idiotycznie drogie używamy sparzonych i obranych ze skórki orzechów włoskich.

Pesto wywodzi się z rzymskiej potrawy zwanej moretum, ziołowo-serowej pasty, którą starożytni smarowali pieczywo. Współczesne pesto jada się najczęściej z makaronem choć nic nie stoi na przeszkodzie żeby użyć go w roli pasty do pieczywa czy nawet panierki. Obecnie podstawowym ziołem używanym do wyrobu pesto jest bazylia, która co ciekawe pochodzi z Indii gdzie rzadko wykorzystuje się ją w kuchni. Jest za to używana w tradycyjnej medycynie i w celach rytualnych. W Azji Południowo-Wschodniej często stosowana jest do deserów i napoi oraz jako przyprawa do zup. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć jakiegoś innego zioła – np. melisy. Można też zrobić pesto z suszonych pomidorów albo grillowanych warzyw.

Bazylia poprawia trawienie, działa przeciwskurczowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ma też lekkie działanie antydepresyjne i uspokajające podobne do melisy. W tradycyjnej medycynie indyjskiej wykorzystywana jest też w leczeniu astmy i cukrzycy. 

Składniki:

  • 1 garść orzeszków piniowych lub sparzonych i obranych ze skórki orzechów włoskich
  • 6 garści świeżych liści bazylii
  • 2 ząbki czosnku
  • 20 g dojrzewającego sera (np. grana padano lub pecorino) pokrojonego w kostkę
  • 6 łyżek oliwy
  • ¼ łyżeczki soli
  • ¼ łyżeczki czarnego pieprzu

Sposób przyrządzania:

Tradycyjnie powinno się pesto ucierać w granitowym moździerzu, ale że mamy XXI w. to używamy blendera. 😉 Wszystkie składniki po prostu do niego wrzucamy i ucieramy na nie-do-końca-gładką masę.

Do pesto najlepiej nadaje się jakiś karbowany makaron, który obficie się nim oblepi. My zazwyczaj wybieramy fusilli, po naszemu świderki. 🙂 Makaron należy ugotować al dente zgodnie z instrukcją na opakowaniu, odcedzić i dokładnie wymieszać z pesto. Ilość pesto z tego przepisu wystarczy na całe półkilowe opakowanie makaronu.