To będzie wpis raczej z tych poradnikowych – o tym jak obrać mango i zrobić winegret na miodzie, bo do sałaty to już można dodać co dusza zapragnie. Oczywiście z umiarem, żeby nie powstał śmietnik. Zamiast mango można użyć np. świeżego ananasa lub mandarynek.
Pamiętajcie by NIGDY, ale to ABSOLUTNIE NIGDY nie mieszać sałat z sosem bo po kilku minutach, pod wpływem soli i octu surowe owoce i warzywa puszczą soki i zamiast jędrnej, chrupiącej sałaty będziecie mieli sflaczałą, pływającą w wodzie breję. Jeżeli sałata ma stać na stole dłuższą chwilę i w większej ilości, sos podajcie oddzielnie tak by każdy mógł sobie polać sałatę już na talerzu.
Mango do jedzenia na surowo wybieramy dojrzałe. Na skórce musi mieć zdecydowanie mniej zielonego niż pozostałych kolorów (chyba, że to zielona odmiana, ale tej w Polsce jeszcze nie widziałem), lekko się uginać pod naciskiem palców i pachnieć słodką egzotyką. Niestety u nas w kraju jest z tym poważny problem. Większość mango na sklepowych półkach jest niedojrzała i owszem świetnie nadaje się do gotowania, ale do jedzenie na surowo już zdecydowanie mniej. Z dojrzewaniem mango w domu różnie bywa, więc starajcie się wybierać owoce gotowe do jedzenia.
Mango ma grubą skórę i płaską, dużą pestkę, która nie oddziela się łatwo od miąższu. Z tego też powody obieranie i krojenie tego owocu może nastręczać pewnych trudności. Najłatwiej jest oporządzić je „na jeża”. Obrane i pokrojone mango można przechowywać w lodówce, w szczelnym pojemniku przez kilka dni.
Sos winegret występuje w tysiącach wariacji. Składniki dobiera się wedle własnych upodobań i tak by komponowały się z potrawą, którą winegretem okrasimy. Nie jest on bowiem sosem tylko i wyłącznie sałatkowym. Doskonale sprawdza się też z gotowanymi warzywami. Ot choćby z brokułem, czy szparagami.
Winegret w swojej najbardziej podstawowej postaci to jednolita mieszanina oliwy i octu winnego w proporcjach 3:1. My najczęściej zamiast octu używamy soku z cytryny oraz doprawiamy go miodem i ostrą musztardą.
Mango to wiecznie zielone i długowieczne drzewa, które w ciągu kilkuset lat dorosnąć mogą do nawet 40 m wysokości. Mango pochodzi z Indii gdzie hodowane jest od przeszło 4000 lat. Obecnie jest powszechnie uprawiane w całej strefie tropikalnej. Jest to narodowy owoc Indii, Filipin i Pakistanu. Niektóre odmiany, w sprzyjającym klimacie owocują nawet dwa razy do roku, jadalne są też młode liście, a z jego pestek wyrabia się tzw. masło mangowe. Z tych też powodów na rolniczych terenach subkontynentu indyjskiego mawia się, że ten kto ma drzewo mango na swojej ziemi nigdy nie będzie głodny. Owoce mango są bardzo dobrym źródłem witamin C i z grupy B.
Składniki
Miodowy winegret
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 łyżeczki miodu
- 1 łyżeczka ostrej musztardy
- ¼ łyżeczki soli
- 3 łyżki oliwy
Sposób przyrządzania
Miodowy winegret
- Sok z cytryny dokładnie wymieszać z solą, miodem i musztardą.
- Dodać oliwę i ubić widelcem tak by sos miał konsystencję jednolitej emulsji.
Mango
- Najpierw mango stawiamy na sztorc, ogonkiem do góry i odkrajamy boki. Środkowa część zawierająca pestkę jest mniej więcej grubości palca.
- Następnie szpiczastym nożem kroimy miąższ w kratkę tak by nie przeciąć skóry i wypychamy do góry tak by powstał jeż.
- Teraz już wystarczy dobrze chwycić palcami każdą kostkę przy samej skórze i oderwać, a te bardziej oporne odciąć nożem. Pozostałą środkową cześć obrać nożem na około i obkroić z pozostałego miąższu.
Sałatę jako samodzielny posiłek podawać ze świeżym domowym pieczywem, grzankami lub w towarzystwie pilawu. Doskonale sprawdza się w roli weekendowego brunchu lub jako kolacja.
Gdy szykujemy sałatę tylko dla nas dwojga właśnie jako główny posiłek, układamy porcje bezpośrednio na talerzu. Dzięki temu każde z nas ma dokładnie taką sałatę na jaką ma ochotę.