Turecka zupa pomidorowa, czyli lunch nad Bosforem

Turecka zupa pomidorowa to zdecydowanie nasza ulubiona wariacja na temat popularnej pomidorówki. Kremowa i delikatnie doprawiona oregano i gałką muszkatołową będzie smakować nawet najbardziej wymagającym, także najmłodszym.

Po raz pierwszy spróbowaliśmy jej przez zupełny przypadek będąc w lokancie po azjatyckiej stronie Stambułu. Wilczy apetyt, pośpiech by zdążyć na powrotny prom i porozumiewanie się łamanym tureckim ze sprzedawcą spowodowały, że ulegliśmy jego sugestiom aby wybrać „tę zupę”, którą następnie obficie obsypano nam utartym żółtym serem. Gdybyśmy wiedzieli że jest to zupa pomidorowa prawdopodobnie nie bylibyśmy zainteresowani, ot zwykła pomidorówka pomyślelibyśmy.

Jakież było nasze zaskoczenie gdy okazało się że jest to zupa pomidorowa i że tak zdecydowanie odbiega od naszych polskich smaków. Jej kremowość dodatkowo podbijał rozpuszczony ser, nutka oregano i gałki muszkatołowej delikatnie podbijała smak pomidorów, którego dotychczas nie znaliśmy. Zachęcamy do spróbowania 🙂

Oregano, czyli lebiodka pospolita to bliski krewny majeranku. Jednym z głównych związków aktywnych jest w nim tymol, o którym szerzej pisaliśmy przy okazji adźwanu. Co ciekawe suszone liście oregano mają intensywniejszy aromat niż świeże. Stosowane są powszechnie jako przyprawa. Szczególnie upodobali je sobie mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego i Ameryki Łacińskiej. OIejek z oregano, wbrew obiegowej opinii nie ma przypisywanych mu właściwości zwalczających przeziębiania i grypę. Było to marketingowe kłamstwo jednego z amerykańskich producentów tegoż olejku.

Składniki:

  • 3 łyżki oliwy
  • 1 cebula pokrojona w kostkę
  • 2 łyżki posiekanych łodyg natki pietruszki
  • ¼ łyżeczki oregano
  • 1/8 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 1-2 liście laurowe
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 szklanki przecieru pomidorowego lub 1 puszka pomidorów
  • 2 szklanki bulionu

Sposób przyrządzania:

  1. W garnku z grubym dnem rozgrzać oliwę. Dodać cebulę i smażyć mieszając aż się zeszkli.
  2. Do cebuli dodać pietruszkę, przyprawy i podsmażyć kilka sekund ciągle mieszając.
  3. Dodać przecier lub pomidory, wymieszać i dusić chwilę pod przykryciem.
  4. Wyjąć liście laurowe i zmiksować.
  5. Następnie dodać bulion, wymieszać i doprowadzić do wrzenia. Gotować pod przykryciem na małym ogniu przez około 15 minut.

Zupa ta najlepiej smakuje w towarzystwie grzanek.  Można ją, na turecką modłę posypać utartym dojrzewającym żółtym serem (np. parmezanem). Afiyet olsun!