5 filarów pielęgnacji

5 filarów naturalnej pielęgnacji to 3 czynności codzienne: oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie oraz 2 wykonywane raz w tygodniu: peeling i maseczka. Są one jednak tylko uzupełnieniem diety bo to przede wszystkim od niej zależą kondycja i zdrowie naszej skóry.

Najważniejsze co możemy zrobić to zdrowo się odżywiać, starać się by nasze posiłki oparte były o żywność nieprzetworzoną, bogatą w witaminy A i E. Należy też dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę płynów.

Dzięki pielęgnacji z użyciem kosmetyków naturalnych nie obciążamy skóry zbędną chemią, używamy produktów prawie nieprzetworzonych, najwyższej jakości, specjalnie dobranych do potrzeb naszej skóry.

Skóra potrzebuje czasu aby przystosować się do nowej sytuacji. Odstawienie chemicznych produktów może spowodować, że będzie intensywnie się oczyszczać, produkować zbyt dużo łoju lub też będzie wyjątkowo przesuszona, o nierównym kolorycie itd. Z drugiej strony musimy też znaleźć odpowiadające nam metody pielęgnacji ciała. Jeżeli przetrwamy ten okres (od ok. 1 miesiąca do 3) zdobędziemy wiedzę na całe życie i w przyszłości bez trudu odczytamy potrzeby naszej skóry, które przecież zmieniać się będą razem z nami.

Przedstawiam więc 5 filarów pielęgnacji, o których szerzej pisać będę w kolejnych wpisach.


1. Oczyszczanie

Jest to proces polegający na usuwaniu brudu, kurzu i makijażu, wszystkiego co znajduje się na powierzchni skóry i wewnątrz jej porów. Najważniejszy jest tu wybór sposobu oczyszczania odpowiedniego dla naszej skóry, w zależności od tego czy jest ona tłusta, sucha, mieszana, wrażliwa itd. Proponuję 3 sprawdzone metody oczyszczania twarzy.

Mydła naturalne – kostka

Mydło na bazie naturalnych olejów z dodatkiem ziołowych wywarów i maceratów, olejków eterycznych, glinek.

Oczyszczanie olejem, tzw. olejowanie

Olejowanie czyli użycie mieszanki różnych olejów w różnych w proporcjach w zależności od typu skóry z pomocą bawełnianej ściereczki.

Mydła naturalne domowej roboty – płynne

Mydło na bazie wody destylowanej lub przegotowanej + składniki z kuchni.


2. Tonizowanie

To drugi bardzo ważny krok dopełniający oczyszczenie. Usuwa wszelkie pozostałe resztki brudu, odświeża i nawilża, a co najważniejsze normalizuje/przywraca naturalne pH skóry. Do tonzowania można używać hydrolatów lub naparów.

Hydrolaty

Hydrolat to inaczej ziołowy destylat czyli wodny roztwór otrzymywany poprzez destylację parą wodną ziół i kwiatów w wyniku czego otrzymujemy wodę podestylacyjną / wodę ziołową z olejkami eterycznymi. Popularne hydrolaty to np. woda różana, woda z kwiatów pomarańczy, hydrolat rumiankowy, oczarowy, lawendowy itd. Mają one pH 5-6 dzięki czemu świetnie tonizują skórę.

Napary

Napar to wodny wyciąg z surowca (rozdrobnionego). Napar sporządza się z surowców, które dają się łatwo i szybko ekstrahować wodą, której oddają swoje czynne substancje. Należą do nich liście, kwiaty, nasiona, np. napar ziołowy czy ryżowy.


3. Nawilżanie

Skóra powinna być nawilżana dwa razy dziennie – rano przed nałożeniem makijażu i wieczorem po jego zmyciu, na noc. Ponieważ skóra, tak jak i cały organizm potrzebuje powietrza nie powinno się używać kosmetyków z parafiną tzw. olejem mineralnym, który jest najtańszym nośnikiem innych substancji lecz bezlitośnie zatyka pory i z czasem powoduje przesuszenie skóry. Jeżeli już używamy zwróćmy uwagę czy znajduje się na końcu listy składników. Zamiast gotowych produktów najlepsze będą:

Oleje

Dają najlepsze nawilżenie i odżywienie skóry. Wyróżnić tu można oleje o cięższej konsystencji najbardziej nadające się do skóry suchej, odwodnionej, starzejącej się np. olej z awokado, rzepakowy, sezamowy. Z lekkich olejów najbardziej znany to chyba olej ze słodkich migdałów świetnie nadający się dla skóry tłustej lub mieszanej.

Masła roślinne

Masła roślinne są to oleje roślinne, które w temperaturze pokojowej mają stałą konsystencję, np. masło kokosowe, shea, macadamia, kakaowe, oliwkowe.

Kremy domowej roboty, tzw. surowe

Kremy surowe złożone są z frakcji olejowej, czyli mieszanki olejów oraz frakcji wodnej połączonych ze sobą emulgatorem, którym mogą być np. sproszkowane włókna pomarańczy lub lecytyna sojowa. Dodatkowymi składnikami mogą być też witaminy, kwasy, olejki eteryczne itd.


4. Peeling

Delikatny peeling stosowany raz na tydzień usuwa martwy naskórek dzięki czemu skóra lepiej reaguje na wszystkie pozostałe zabiegi. Z martwym naskórkiem i zatkanymi porami niemożliwa jest głęboka penetracja skóry. Najbardziej lubię peeling z kawy.


5. Maseczka

W zależności od składników maseczki mogą nawilżyć, odżywić, rozjaśniać, ściągnąć i zamknąć pory, usunąć tłusty film, obrzęki itd. Najlepsze są te ze składników prosto z kuchni, jeżeli używamy gotowych warto dodać do nich czegoś naturalnego np. oleju, jogurtu, siemienia lnianego czy cynamonu. Najlepsze efekty przynosi regularne stosowanie maseczki kilka dni z rzędu. Najczęściej stosuję maseczkę z kurkumy.